Beylerbeyi İnciraltı Meyhanesi

Basından - Hürriyet

Güzel bir meyhane : İnciraltı - Vedat Milör - 05.12.2015

Hürriyet


Geleneği koruyan bir liman: İnciraltı Meyhanesi

Yaşı yetenlerin aklına, meyhane deyince günümüz meyhanelerinden fazlası gelir. Bu fazlalıkta Ermeni ustanın elinden çıkmış pilaki de vardır; şimdi tarihe karışmış topik de… Sohbeti bastırmayan tatlı bir müzikle tamamlanır bu farklı doku… Ve üstüne elbette, insanı evinde hissettiren meyhanecinin konukseverliği…
Serdar TurgutBeylerbeyi İskelesi’ne inen sokakta, içinde unutulmuş tatları ve muhabbetleri yaşatan İnciraltı Meyhanesi, İstanbul’un kendine özgü lezzetlerini tatmak, hayatın yoğun trafiğinden uzaklaşmak ve iyi bir muhabbet kıvamı tutturmak isteyenler için doğru bir adres.
Taksim’in kalabalığından uzak, stresten arınmış mekanda, lezzet bir serüven yolculuğuna dönüşüyor. Çoktan unutulmuş, evlerde yapımı terk edilmiş İstanbul’a has tatlar, İnciraltı’nın mutfağında her gün taze taze üretilerek konuklara sunuluyor. İstanbul mutfağının özel lezzetlerinden uskumru dolması, Ermeni sofralarının seçkin lezzeti dalak dolması, uskumru taratorunu burada bulmak mümkün… Yetmez diyorsanız, Osmanlı tariflerinden hazırlanmış özel yiyecekler de var. Papaz yahni, bir zamanlar saray doktorunun padişaha afrodizyak olarak hazırladığı balık turşusu, etli enginar kalbi, beyinli Beykoz kebabı, karidesli bonfile tadım için emrinizde… İnciraltı mezeleriyle ünlü bir mekan ve bu ününün hakkını da veriyor.
Beylerbeyi İskelesi'ne inen sokakta, erik, fındık, defne, incir ağaçları arasında İstanbul’un değişimine direnen iki katlı eski bir Rum evinde kurulan İnciraltı meyhanesi, adını arka bahçesindeki 60 yıllık incir ağacından alıyor. Bahçe, denizi görmese de, Ege sahillerinin tatlı havasını hatırlatan haliyle, denizi ve deniz kültürünü insanın içine taşıyor.  Mönüdeki mevsim balıkları günlük alınıp sofraya getiriliyor. Lakerda, torikten illa ki… Ve illa ki o yılın balığından…

 

Bu hafta sona ermeden gidin

İstanbul Beylerbeyi’ndeki İnciraltı Meyhanesi, bahçeye çıktı. İnsanı şehrin hengamesinden kurtaran bu huzurlu bahçede kahvaltı servisi hafta sonu 09.00’da başlıyor. İnciraltı kahvaltısı da meyhanenin konseptini oluşturan çok kültürlü mutfağın bir devamı. Kahvaltı 12 çeşit bir setle açılıyor. Bu sette turunç reçelinden zahtere, zeytin salatasından bal-kaymağa kadar iyi bir kahvaltının olmazsa olmazları var. İlk açlık geçtikten sonra, çeşit çeşit ekmeğin, böreklerin servisi başlıyor. Ardından ızgara hellim, sucuk geliyor. Bahçe öğleden sonra meyhane olarak hizmet vermeye devam ediyor.


Deneyin

İstanbul Beylerbeyi’nde yeni bir meyhane açıldı: İnciraltı. Osmanlı’da "gedikli" denilen ruhsatlı meyhaneler, adını, barındırdığı bir özelliğinden, alameti farikasından alırmış. Mekânın ismi bu nedenle İnciraltı. Çünkü bahçesinde en az 60 yıllık bir incir ağacı var. Eski bir Rum evinde hizmete giren İnciraltı, hem meyhane geleneğinin hem de yüzyıllardır yaşayan İstanbul mutfağının sadık bir temsilcisi. Ermeni, Rum, Yahudi, Yezidi, Saray, Çerkez, Kürt, Bizans, Levant mutfağından meze ve yemekleri tadabilirsiniz. Her gün 11.00- 23.30 saatleri arasında açık. Çok büyük bir yer değil. Bilemediniz 60-70 kişilik.

Rezervasyon yaptırsanız iyi olur. (0216) 557 66 86

                            

 


Bektaşi duası

"Artsın eksilmesin,

Taşsın dökülmesin,

Allah kimseyi,

Meyhanesiz memlekete

Düşürmesin."